Witamy na oficjalnej stronie Klubu Europejskiego przy III LO im. Marii Dąbrowskiej w Płocku

Menu główne

Klub Europejski

baner

Unia Europejska

Statystyki

Odsłon : 721611
Symbole Unii Europejskiej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Klub   
Sobota, 08 Maj 2004 17:01
Symbole Unii Europejskiej

Hymn Unii EuropejskiejHymnem Unii Europejskiej, tak jak i Rady Europy, jest "Oda do Radości" która stanowi fragment IX Symfonii Ludwiga van Beethovena.


"Oda do Radości"
Muzyka: Ludwig van Beethoven
Autor słów: Friedrich von Schiller
Tłumaczenie: Konstanty Ildefons Gałczyński


Ludwig van Beethoven

O Radości, iskro bogów,
Kwiecie Elizejskich Pól
Święta na twym świętym progu
Staje nasz natchniony chór.
Jasność twoja wszystko zaćmi
Złączy co rozdzielił los
Wszyscy ludzie będą braćmi
Tam gdzie twój przemówi głos.

Kto przyjaciel, ten niech zaraz
Stanie tutaj pośród nas,
I kto wielką miłość znalazł
Ten niech z nami dzieli czas.
Z nami ten, kto choćby jedną
Duszę rozpłomienić mógł.
Ale kto miłości nie zna,
Niech nie wchodzi tu na próg.

Patrz, patrz: wielkie słońce światem
Biegnie sypiąc złote skry,
Jak zwycięzca, jak bohater -
Biegnij, bracie, tak i ty.
Radość tryska z piersi ziemi,
Radość pije cały świat.
Dziś wchodzimy, wstępujemy
Na Radości złoty ślad.

Ona w sercu, w zbożu, w śpiewie,
Ona w splocie ludzkich rąk,
Z niej najlichszy robak czerpie,
Z niej - najwyższy niebios krąg.
Bracie, miłość niezmierzona
Mieszka pod namiotem gwiazd,
Całą ludzkość weź w ramiona
I ucałuj jeszcze raz.

Wstańcie ludzie, wstańcie wszędzie,
Ja nowinę niosę wam:
Na gwiaździstym firmamencie
Miłość, miłość mieszka tam.
Wstańcie ludzie, wstańcie wszędzie,
Ja nowinę niosę wam:
Na gwiaździstym firmamencie
Miłość, miłość mieszka tam!

Ludwig van Beethoven - ur. 16 lub 17 grudnia 1770 roku. Już w 1778 roku daje swój pierwszy koncert w Kolonii. W 1787 roku zostaje uczniem W.A. Mozarta, dwa lata później rozpoczyna studia filozoficzne w Kolonii. Od 1792 roku kształci się u Haydna, który często koryguje kompozycje młodego Beethovena. W 1794 roku Beethoven odczuwa pierwsze oznaki choroby słuchu.
W 1795 roku daje po raz pierwszy przedstawia skomponowany przez siebie koncert fortepianowy B-dur. W 1800 roku wykonuje pierwsze dzieło orkiestrowe - I Symfonię C-dur.
W latach 1804-1810 powstają dwie największe sonaty fortepianowe, kwartety smyczkowe, tria fortepianowe oraz Symfonie III, IV, V i VI. W 1815 Beethoven roku po raz ostatni daje publicznie koncert dworski z okazji urodzin cesarzowej rosyjskiej. Otrzymuje tytuł honorowego obywatela Wiednia. Od tego czasu, z powodu utraty słuchu, porozumiewa się z otoczeniem pisemnie. W 1824 roku powstaje IX Symfonia z Odą do Radości.
Beethoven umiera na zapalenie płuc 18 marca 1827.
Z okazji odsłonięcia nagrobka postawionego Beethovenowi jesienią 1827 roku, Franz von Grillparzer, przyjaciel kompozytora wygłasza następujące słowa:
"Ten, który tu spoczywa, był człowiekiem opętanym. Dążąc do jednego celu, troszcząc się tylko o jedno, dla jednego cierpiąc i ponosząc ofiary, szedł ten człowiek przez życie. Jeżeli są wśród nas tacy, którzy potrafią jeszcze pojąć sens w tych czasach rozbicia, całkowitego oddania, spotkajmy się nad jego grobem. Czyż nie było zawsze zadaniem poetów i bohaterów, bardów i proroków oświeconych przez Boga podnosić biednych i zagubionych, aby wspomnieli zarówno na swoje pochodzenie, jak przeznaczenie?"

IX Symfonia Jest to ostatnia symfonia Beethovena, powstała w 1824 roku. Pierwsze wykonanie odbyło się w Wiedniu. Koncert okazał się prawdziwym triumfem kompozytora. W związku z tym, często opowiadana jest historia, jak to Beethoven, który stał tyłem do publiczności, nie mógł usłyszeć (już w 1815 roku kompozytor stracił słuch i porozumiewał się z otoczeniem tylko pisemnie) i zobaczyć tego, co działo się na widowni po zakończeniu koncertu. Wówczas jedna z solistek odwróciła kompozytora w stronę publiczności i dopiero wtedy Beethoven miał możliwość zobaczyć, jak wielki sukces odniósł.
Finał IX Symfonii, przez wielu uważany za genialny, a przez innych za kicz psujący całość dzieła, zdobył olbrzymią popularność. Główny temat ostatniej części IX Symfonii z "Odą do Radości" jest dzisiaj Hymnem Zjednoczonej Europy.
"Oda do radości" jest utworem, który jednoczy nie tylko państwa Unii Europejskiej, ale cały stary kontynent. Już w 1972 r stała się hymnem Rady Europy. Unia Europejska uznała ją za swój hymn dopiero w 1986 r.
W 1988 r muzycy państw członkowskich UE założyli Orchestre d'Harmonie des jeunes de l'Union Europeenne. Poniższe nagranie "Ody do Radości" zostało wykonane właśnie przez tę orkiestrę, dyrygowaną przez Andre Reichlinga. Nagrania dokonano w 1994 r w Teatro da Trindade w Lizbonie.

Flaga Unii Europejskiej

 Pomysłodawcami flagi są hiszpański dyplomata Salvadore de Madariaga y Rojo oraz francuski plastyk Arsen Heitz. W 1986 r. Komisja Europejska uznała, że będzie ona jednym z symboli powstającej Unii Europejskiej.
Flaga Unii Europejskiej nawiązuje do motywów maryjnych i słów Apokalipsy św. Jana: "Potem wielki znak ukazał się na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu" (Ap 12,1). Chrześcijaństwo jest czynnikiem cementującym jedność krajów europejskich. Jest fundamentem, na którym została zbudowana właściwa budowla.
Flaga UE to dwanaście złotych gwiazd ułożonych w kole na niebieskim tle. Symbolizują one jedność społeczności europejskiej. Liczba gwiazd jest niezmienna i ma symbolizować doskonałość, pełnię i harmonię.

Paszport Europejski

 Paszport Europejski także uznawany jest za symbol UE. Jednak jego znaczenie jest inne niż flagi czy hymnu europejskiego. Zarówno flaga, jak i hymn zostały uznane za symbol powstającej Unii Europejskiej na mocy decyzji Komisji Europejskiej w 1986 r. Natomiast Paszport Europejski jest owocem postępującej integracji gospodarczej i politycznej.
W latach 1981-1982 państwa członkowskie uzgodniły jednolity wzór Paszportu Europejskiego. Jego charakterystycznymi cechami są:

-Nagłówek- "Wspólnota Europejska", a pod nią nazwa państwa, z którego pochodzi posiadacz danego paszportu;
-Kolor ciemnoczerwony 9 w różnych opracowaniach kolor paszportu porównywany jest do burgundzkiego wina);
-Ujednolicony wymiar: 88 x 124 mm.

Pierwotnie planowano wprowadzenie paszportu z dniem 1 stycznia 1985 r. Ale uczyniły to jedynie Dania , Irlandia i Luksemburg . Pozostałe kraje zaczęły wydawać paszporty europejskie od 1989 r., w miejsce starych krajowych.

Syriusz (Sirius)

 Najjaśniejsza gwiazda na niebie dała nazwę maskotce dla dzieci w Unii Europejskiej. W każdym kraju Syriusz występuje z jego narodowym elementem, np. w Hiszpanii jest w stroju torreadora i z gitarą.

Waluta

 Znakiem graficznym euro jest grecka litera epsiłon przecięta dwiema równoległymi liniami. Symbolizuje ona korzenie cywilizacji europejskiej, próby zintegrowania naszego kontynentu i zapewnienia stabilizacji wewnętrznej. Niektórzy dopatrują się również w symbolu euro wyzwania dla dolara amerykańskiego, którego charakterystyczną cechą są dwie pionowe linie.